Már befejeződött túra!

2019.08.14 09:00 - „Huzella Kert” helyett Félegyházi tavak

(Gödi kirándulás helyett Félegyházi tavakat tekintjük meg.)

Indulás (dátum): 2019.08.14 (szerda)
Indulás (óra, perc): (Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

Túravezető: Borostyanfa
Tel.: 06-20-980-5699
E-mail: siposgyula32@t-online.hu
MSN: -
Skype: -

www.setafika.hu

Túra tervezett távja: Menet közben kialakul...
Túrán tervezett szintemelkedés: Menet közben kiderül...

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Bárki, aki bírja...

A túra várható költségei
(Belépő) :Belépők: kb. 250 HUF

Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
(Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

A túra rövid leírása:
Arany János kertje - „Huzella Kert”

(a Huzella-kert bizonytalan ideig zárva tart, amíg kilövik a kertben kódorgó veszett rókát. Ezért a szerdai (holnapi) túránk útvonala megváltozott, és a Félegyházi tavakat látogatjuk meg. Találkozó a Nyugati pu-ban a jelzett időpontban.)

A kiegyezés után Gödön a hazatért Nemeskéri Kiss Miklós honvéd ezredes alakított ki frissren vásárolt birtokán belterjes mezőgazdaságot, állattenyésztést, valamint tejfeldolgozó- és szeszipart. Utóbb parcellázott is, és ez megrajzolta a mai város határait. 1890-től a legmódósabb budapesti polgárok gyönyörű, angolpark jellegű arborétumaikon villáikat, nyaralóikat építettek. Ettől kezdve Göd jelentősége rohamosan növekedett, és a XX. század elején és a két világháború között felkapott nyaralóhelyként volt nyilvántartva. Számos híres művésznek és tudósnak volt hamarosan nyaralóhelye a Duna partján, így például Arany Jánosnak is.
Alsógödön villát még 1846-ban építtetett Arany László, a költő fia. Huzella Elek - Huzella Tivadar édesapja - vásárolta meg a területet Arany Jánostól. Huzella Tivadar (Nagyvárad, 1886-1950) nemzetközi hírű orvos, biológus, szövettankutató, rákkutató volt. Utolsó éveit betegen, elszigetelődve élte Alsógödön, és az általa alapított Gödi Biológiai Állomás területén temették el.
A család 1951-ben az alsógödi Biológiai Kutatóállomást a budapesti ELTE-nek adományozta, kutatási célokra. 1959-ben felépült az MTA Duna-kutató állomás, mely azóta is itt működik. Ennek során a terület az ELTE Füvészkert (Budapest) szerves részeként, telephelyeként, „Huzella Kert” természetvédelmi és öko- turisztikai állomásként működik.
A Huzella Kert a Duna nyugati oldalán terül el, és ártéri galériaerdő szegélyezi. A főként örökzöldeket tartalmazó gyűjtemény a domborzatot követő ligetes szerkezetben helyezkedik el. A növényfoltok gazdag madár- és rovarvilágnak kínál változatos élőhelyet. A kertben források és lépcsőzetes mederben kialakított tórendszer található. A korabeli állapotokhoz képest a kert területe (Arany János birtoka) jelentősen zsugorodott. A Huzella család síremléke (amely a kertben található) 2005 óta a Nemzeti Kegyeleti Bizottság döntése alapján része a Nemzeti Sírkertnek.
A belépő egységesen 250 Ft.

Táv: menet közben kialakul
Szint: menet közben kialakul
Sipos Gyula



(A nyomtatás időpontja:2024.05.05 21:26)